Istorija (92-96m.)

Pirmosios lygos senbuvė – Jonavos FK „Lietava“


Futbolas – populiariausias pasaulyje sporto žaidimas kamuoliu, vadinamas sporto karaliumi. Jo tėvynė – Anglija. 1875 m. Šefilde įkurtas pirmasis pasaulyje futbolo klubas, 1900 m. įtrauktas į olimpinių žaidynių programą. 1904 m. Paryžiuje 6 šalys (Prancūzija, Olandija, Belgija, Šveicarija, Danija, Švedija) įkūrė Tarptautinę Futbolo Federaciją – FIFA. Nuo 1930 m. rengiami Pasaulio čempionatai, o nuo 1960 m. vyksta Europos čempionatai.


Lietuvoje futbolas pradėtas žaisti XX amžiaus pradžioje, tačiau žinios apie pirmąsias rungtynes užregistruotos tik 1911 m. rugsėjo 17d., kai Kaune susitiko dvi sporto draugijos „Oriol“ („Aras“) komandos. Vilniuje buvo trys futbolo klubai – „Antakalnis“, „Žvėrynas“ ir „Sokol“ („Sakalas“). Kauno ir Vilniaus futbolininkai tais pačiais metais žaidė tarpusavio rungtynes: šeimininkai geriau valdė kamuolį ir nugalėjo vilniečius net 10:5. Kauniečiai sužaidė ir pirmąsias tarptautines varžybas – 1911 m. liepos mėn. jie pralaimėjo Eitkūnų (Rytprūsiai) komandai 0:3.


Paskelbus Lietuvos Nepriklausomybę, pradėjo kurtis ir sporto organizacijos. Viena svarbiausių buvo Lietuvos fizinio lavinimosi sąjunga (LFLS), įsteigta 1920 m. rugsėjo 15d. Vienas iš jos vadovų Stepas Garbačiauskas buvo įvairiapusiškas sportininkas – lengvaatletis, krepšininkas, futbolininkas. Tad jis, įgijęs futbolo žaidimo pradmenis 1914-1918 metais Maskvoje, „Sokolniki“ klube, stengėsi organizuoti komandas, rengti varžybas, propaguoti šį žaidimą.


Iki 1922 m. daugiausia komandos žaisdavo draugiškas rungtynes, tačiau šiais metais įvyko pirmosios Lietuvos futbolo pirmenybės, kuriose užsiregistravo dešimt komandų, bet pirmenybės vyko tarp šešių ekipų. Metams bėgant komandų skaičius vis didėjo ir varžybos buvo rengiamos atskirose apygardose.


Beveik du dešimtmečius toliau didėjo komandų skaičius ir besidominčių šia sporto šaka. Tačiau 1940 m. vasarą sovietų tankais Lietuvoje „atkurta“ sovietinė valdžia. Nors senosios sporto organizacijos buvo pradėtos ardyti, bet Lietuvos futbolo komandos toliau tęsė savo varžybas. 1941 m. prasidėjus karui, tačiau frontui nuslinkus tolyn į Rytus, Lietuvoje vėl atgijo sportinis gyvenimas.


Kada pradėtas žaisti futbolas Jonavoje? Nors pavieniai žaidėjai jau šia sporto šaka susidomėjo dar tik atsiradus futbolui šalyje, bet pirmoji komanda Lietuvos pirmenybėse susikūrė ir ėmė varžyti dar karo laikotarpiu. 1943 metais Ukmergės apygardos pirmenybėse pasirodė Jonavos LFLS (Lietuvos fizinio lavinimosi sąjunga), kuri užėmusi pirmąją vietą, aplenkusi Ukmergės „Perkūną“, Dotnuvos LŽŪA ir Kėdainių KSK,  pateko į finalinį etapą, tačiau ketvirtfinalyje 1:3 turėjo pripažinti Vilniaus LGSF komandos pranašumą.


Dabartinės „Lietavos“ komandos priešistorė prasidėjo 1946 metais, kai susikūrė Jonavos „Spartako“ komanda. Vėliau žemesnio lygio Lietuvos pirmenybėse nuo 1952 m. rungtyniavo „Žalgiris“, nuo 1958 m. – „Baldininkas“, nuo 1965 m. – „Kooperatininkas“, nuo 1966 m. – „Azotas“, nuo 1968 m. – „Statyba“, nuo 1970 m. – vėl „Kooperatininkas“, nuo 1972 m. – „Automobilininkas“, o nuo 1978 m. vėl „Statyba“. Būtent ši komanda nuo tada ėmė rungtyniauti aukščiausioje lygoje ir pasiekė didžiausių aukštumu Jonavos futbolo istorijoje. 1984 metais „Statyba“ iškovojo net 6-ąją vietą ir buvo pats geriausias komandos pasiekimas. Jau kitais metais Jonavos komanda buvo turnyrinės lentelės gale ir buvo priversta palikti aukščiausiąją lygą. 1988 metais „Statyba“ vėl sugrįžo į geriausiųjų gretas, tačiau trumpam, tik dviems sezonams. Tais metais užimta 14-oji vieta, o 1989 m. užėmę paskutiniąją, šešioliktąją, vietą iškrito į žemesnę lygą.


1990 metais prasidėjo naujasis  Jonavos futbolo etapas. Komanda vėl pavadinta „Azotu“ ir ėmė rungtyniauti trečiosios lygos Rytų zonoje. 1991-1992 metų sezone antrosios lygos Pietų zonoje rungtyniavo net dvi Jonavos komandos – „Azotas“ ir „Klevas“. Abi ekipos buvo pajėgios, tačiau tik „Azotui“ pavyko laimėti šios lygos čempionatą ir patekti į antrąją pagal pajėgumą lygą (dabar pirmoji lyga). 1992-1993 metų sezone jau varžėsi tik viena komanda, nes jos susijungė ir pirmoje lygoje rungtyniavo „Azoto“ pavadinimu (treneris Vytautas Stanevičius). Tame pačiame sezone jonaviečiai iš karto tapo čempionais bei jiems buvo suteikta galimybė vėl patekti tarp pajėgiausių komandų. Dėl kelialapio į aukščiausią lygą „Azotas“ dukart susitiko su Tauragės „Tauro“ ekipa ir abu kartus pripažino varžovų pranašumą (namuose – 0:1, svečiuose 0:2). Tais pačiais metais antrosios lygos Pietų zonoje rungtyniavo antroji „Azoto“ komanda ir ten užėmė penktąją vietą.


Pakeitus įmonės pavadinimą, azotinių trąšų gamyklai „Azotas“ tapus „Achemai“ ir komanda pakeitė pavadinimą. 1994 metais ekipa ėmė vadintis „Achema-Lietava“, o nuo 1996 metų – jau tik „Lietava“, kai įmonė jau neberėmė šios futbolo komandos. 1998-1999 metų pirmosios lygos čempionate „Lietava“ (treneris Gediminas Zdanavičius) vėl blykstelėjo ir pasidabino šios lygos aukso medaliais. Vėl teko grumtis dėl patekimo į aukščiausią lygą, tačiau ir vėl nesėkmingai. Po pirmojo susitikimo Jonavoje, kai 3:0 buvo įveiktas Vilniaus „Lokomotyvas“, atrodė, kad „Lietava“ turi visas galimybes žaisti aukščiausioje lygoje. Atsakomųjų rungtynių pradžioje jonaviečiai pirmieji įmušė įvartį, tačiau iki mačo pabaigos praleido net 5 ir pralaimėję rungtynes 1:5 į aukščiausią lygą „praleido“ sostinės ekipą.

 

 

 

Pirmas žingsnis - auksinis žingsnis... (1992-1993 m.)


1992-1993 metų Lietuvos futbolo federacijos (LFF) I-osios lygos čempionate debiutavo Jonavos „Azoto“ futbolo komanda, kuri prieš tai buvusiame sezone, buvo tapę antrosios lygos nugalėtoja. Vytauto Stanevičiaus vadovaujama Jonavos futbolo komanda, remiama „Azoto“ trąšų gamyklos, iš karto kibo į atlapus šios lygos senbuvėms ir naujokėms. Tarp 14 ekipų (Telšių „Mastis“, Ukmergės „Mūša“, N.Akmenės „Cementininkas“, Šiaulių „Tauras“, Panevėžio „Aidas“, Gargždų „Banga“, Visagino „Interas-AE“, Kėdainių „Chemikas“, Vilniaus AFK, Plungės „Robotas“, Šiaulių „Logika“, Kybartų „Sveikata“, Marijampolės „Sūduva“) jau pirmajame ture jonaviečiai parodė, kad nors ir atėjo iš antrosios lygos, bet joje tapę čempionais yra principingi dėl prizinių vietų kovoti ir šioje lygoje. Pirmosiose rungtynėse „Azotas“ Šiauliuose 2:0 įveikė „Tauras“ vienuolikę. Po įvartį šiame mače pasiekė Virginijus Nutautas (15 min.) ir Sergejus Duličius (62 min.).


Ir antrajame ture Jonavos komanda pratęsė sėkmingą žaidimą ir Ukmergėje sugebėjo taikiai (1:1) sužaisti su tuometine pajėgia „Mūšos“ ekipa. Jonaviečiams įvartį 25 min. pasiekė Genadijus Medvedevas.


Trečiajame ture „Azotas“ parodė savo galią, namuose net 7:0 sutriuškindami dar vieną Šiaulių komandą – „Logiką“. Visgi, sekančiame ture, nors du įvarčius įmušė G.Medvedevas, bet Gargžduose 2:3 buvo nusileista „Bangai“.


Vėliau „Azotas“ pratęsė trijų pergalingų rungtynių seriją. Iš pradžių namuose 2:0 (G.Medvedevas – 2) įveikė Naujosios Akmenės „Cementininką“, o šeštojo turo susitikime į nokdauną pasiuntė Kybartų „Sveikatą“ 6:0 (Arūnas Masilionis 1, S.Duličius 1, Rimas Pagrandis 1, Kęstutis Gaidamavičius 1, Raimondas Blažaitis 1, Gintas Jasilionis 1). Telšiuose 2:1 ( G.Medvedevas ir S.Duličius) susitikimo pabaigoje palaužtas „Mastis“.


Ir tik aštuntajame ture „Azotas“ patyrė pirmąją nesėkmę, kuri buvo patirta savoje aikštelėje. Pralaitėta Vilniaus AFK ekipai – 1:2 (G.Medvedevas).


Devintasis turas – greičiausiai pačios įspūdingiausios Jonavos komandos rungtynės per visus du dešimtmečius. Kaip parodė vėlesnis laikas, Plungėje visad buvo beveik neįmanoma net pagalvoti apie pergalę. Tačiau tų metų „Azotas“ Žemaitijos mieste Plungėje tiesiog „nušlavė“ „Robotą“ itin rezultatyviame mače net 10:3!!! Po 3 įvarčius pelnė A.Bernotas ir G.Medvedevas, 2 – S.Šliažas, po 1 – K.Gaidamavičius ir S.Duličius.


Dešimtasis turas – rungtynės prieš Marijampolės „Sūduvą“ taip ir neįvyko. Varžovai neatvyko į rungtynes, todėl „Azotui“ buvo įskaitytas techninis laimėjimas (3:0).


Pirmasis čempionato ratas baigtas dar trejomis pergalėmis. Kėdainiuose 3:1 (V.Nutautas 2, K.Gaidamavičius 1) įveiktas „Nevėžis“, namuose 2:1 (G.Medvedevas 1, V.Nutautas 1) palaužtas Panevėžio „Aidas“ ir namuose 3:1 nugalėtas Visagino „Interas“.


Po pirmojo rato Jonavos „Azotas“ kartu su Telšių „Masčiu“ turėjo po lygiai taškų ir dalino pirmąją vietą.


Antrasis ratas pradėtas vėl įspūdingu žaidimu. Pasiektos net 6 pergalės iš eilės. Šiauliuose „Logika“ nugalėta 5:2 (V.Nutautas 2, Saulius Bradauskas 1, G.Medvedevas 1, K.Gaidamavičius 1), Marijampolėje „Sūduva“ – 2:0, namuose Kėdainių „Chemikas“ (po pirmojo rato pakeitė pavadinimą) – 3:0 (K.Gaidamavičius 1, V.Nutautas 1, A.Bernotas 1) bei Plungės „Robotas“ 5:0 (V.Nutautas 2, S.Bradauskas 1, G.Jasilionis 1, S.Duličius 1), Kybartuose 3:0 (G.Medvedevas 1, D.Vilkaitis 1, V.Nutautas 1) įveikta „Sveikata“, o Vilniuje sugebėta atsirevanšuoti AFK ekipai – 4:2 (G.Medvedevas 2, R.Blažaitis 1, Romas Masteika 1).


Trečiąją nesėkmę „Azotas“ patyrė 20-ajame ture, kai namuose 1:2 (A.Jasilionis 1) nusileido Gargždų „Bangai“. Būtent šiai ekipai sezone jonaviečiai pralaimėjo dukart.


Sekančiame ture (21 turas) Jonavos futbolininkai atsitiesė ir po dviejų K.Gaidamavičiaus taiklių smūgių, 2:1 svečiuose palaužta Visagino „Intero-AE“ komanda. Vėliau „Azotas“ žengė dar vieną tvirtą žingsnį nugalėtojo vardo link. Jonaviečiai savoje aikštelėje 4:0 (S.Duličius 2, G.Medvedevas 1, V.Nutautas 1) sutriuškintas Telšių „Mastis“. Šis mačas įsimintinas buvo ir „Azoto“ vartininkui Algiui Keršiui, kuris atrėmė vieno pajėgiausio tuo metu Lietuvos futbolininko Vido Dančenkos smūgiuotą 11 m baudinį. Vėliau jonaviečių vartininkas dar kartą pranoko varžovą, kai šis mušė dar vieną 11 m baudinį, bet kamuolį sukirto į vartų virpstą.


Dvidešimt trečiajame ture „Azotas“ Panevėžyje sužaidė lygiosiomis 2:2 (V.Nutautas 1, A.Bernotas 1) su „Aidu“, o sekančiame ture buvo patirtas ketvirtasis pralaimėjimas čempionate, kuris galėjo sukomplikuoti pirmaujančią poziciją. „Azotas“ Naujojoje Akmenėje neatsilaikė prieš „Cementininką“ ir rungtynės buvo pralaimėtos rezultatu 1:2 (G.Medvedevas 1).


Viską lėmė priešpaskutinis (25 turas) turas, kuriame Jonavos komanda namuose be įvarčių (0:0) sužaidė su Ukmergės „Mūša“, o jų konkurentė, Telšių „Mastis“ ekipa kiek netikėtai svečiuose 0:1 pralaimėjo Panevėžio „Aidui“.


Paskutiniajame ture „Azotui“ jau nieko nelėmė, ne jau buvo užsitikrinę nugalėtojų vardus. Tačiau gausiai susirinkusiems žiūrovams savoje aikštelėje sužaidė akiai patrauklų futbolą ir rezultatyviame mače 5:4 įveikė Šiaulių „Taurą“ (V.Nutautas 2, M.Šaučiūnas 1, K.Gaidamavičius 1, G.Medvedevas 1).


Turnyrinė lentelė po 26 rungtynių:


Azotas  19  78-28  41 
 Mastis 15   51-22 37 
 3  Mūša  14  8  4  53-17 36 
 4  Cementininkas  15  5  6  38-33  35
 5  Tauras  15  7  43-26  34
 6  Aidas  13  6  45-24  33
 7  Banga  11  8  7  29-29  30
 8  Interas-AE  11  6  9  32-31  28
 9  Chemikas  9  6  11  33-27  24
 10  AFK  9  6  11  36-29  24
 11  Robotas  4  7  15  21-48  15
 12  Logika  5  3  18  35-59  13
 13  Sveikata  5  1  20  20-72  11
 14  Sūduva  1  1  24  13-82 3

P.S. Už pergalę - 2 taškai, lygiosios - 1 taškas.

 

Antrasis sezonas (1993-1994 m.) – pasiektas turnyrinės lentelės viduriukas


1993-1994 metų Lietuvos futbolo federacijos (LFF) pirmosios lygos čempionate varžėsi jau 16 komandų (Alytaus „Daisotra“ – 22 ture pakeitė pavadinimą, buvo „Snaigė“), Kretingos „Minija“, Telšių „Mastis“, Ukmergės „Mūša“, Naujosios Akmenės „Cementininkas“, Šiaulių „Tauras“, Panevėžio „Aidas“, Gargždų „Banga“, Visagino „Interas-AE“, Kėdainių „Chemikas“, Plungės „Robotas“, Kauno „Volmeta“ (13 ture pakeitė pavadinimą, buvo „Vytis“), Vilniaus „Andas-Polonija“ (nuo 3 turo pakeitė pavadinimą, buvo „Andas“), Salantų „Salantas“, Jonavos „Azotas“, Vilkaviškio FK (dalyvavo vietoje Vilniaus AFK, kuri prieš pat sezoną atsisakė dalyvauti pirmenybėse).


Tai buvo tik antrasis Jonavos „Azoto“ sezonas šioje lygoje, tačiau žinodami jonaviečių pajėgumą, varžovai jau  nebeleido taip lengvai „skinti“ pergales. Sezoną „Azotas“ pradėjo namų rungtynėmis su Vilniaus „Andu“, kuris vėliau pakeitė savo pavadinimą. Rungtynės baigėsi taikiu rezultatu 0:0. Įdomus faktas užfiksuotas šiame sezone, nes šiame, pirmajame, ture iš 8 rungtynių net 5 baigėsi be įvarčių.


Antrajame ture jonaviečiai pratęsė neįmuštų rungtynių seriją. Žaista su taip pat pavadinimą vėliau pakeitusia „Vyties“ vienuolike ir Kaune buvo patirtas pralaimėjimas 0:1.


Nieko gero nežadėjo ir trečiasis čempionatas turas, kuria „Azotas“ vėl rungtyniavo savoje aikštelėje su galingai sezoną pradėjusia Alytaus „Snaigės“ komanda. Kaip bebūtų keista, pastaroji vėliau taip pat keitė pavadinimą. Pagaliau buvo pasiekti ir pirmieji įvarčiai, bet pergalės dar teko palaukti. Susitikimas pralaimėtas rezultatu 2:4 (1:3). Po įvartį jonaviečių gretose pasiekė G.Jasilionis ir S.Duličius (nuo 11 m žymės).


Sekančios rungtynės – vėl nesėkmingos. Kretingoje 0:2 pralaimėta „Minijos“ ekipai. Tačiau tik 5-ajame ture pagaliau buvo pasiekta pirmoji pergalė, tačiau... netikra! Paprasčiausiai pergalę „Azotas“ pasiekė be žaidimo, kai į Jonavą neatvyko svečiai iš Salantų.


Tokia pirmoji pergalė įpareigojo komandą pratęsti pergalingą žaidimą, nes ir šeštojo turo rungtynės vyko Jonavoje. Susitikta su pajėgia Telšių „Masčio“ vienuolike, kuri praėjusiame sezone tapo lygos prizininke. „Azoto“ ekipoje į žaidimą įsiliejo jauni Jonavos futbolininkai, kurie ir atnešė dar vieną pergalę. Varžovai buvo įveikti rezultatu 3:1. Du įvarčius pelnė Marius Šaučiūnas, vieną pridėjo Darius Regelskis.


Septintajame ture „Azotas“ kluptelėjo būsimiems lygos čempionams. Ukmergėje po atkaklios kovos 2:3 (0:0) nusileista „Mūšos“ komandai. Po įvartį mušė S.Bradauskas ir M.Šaučiūnas.


Kituose dvejuose turuose jonaviečiai rungtynes baigė lygiosiomis. Iš pradžiū namuose su N.Akmenės „Cementininku“ sužaista po nulį (0:0), o Šiauliuose nors po pirmojo kėlinio prieš „Taurą“ buvo pirmauta 2:0, bet išlaikyti pergalingo rezultato nepavyko ir mačas baigėsi lygiosiomis – 2:2 (2:0). Šįkart vėl pasižymėjo M.Šaučiūnas ir S.Duličius.


Ir tik 10 ture „Azotas“ žaidėjai pademonstravo buvusį čempionišką žaidimą, kai savų žiūrovų akivaizdoje net 7:1 (2:0) sutriuškintas Panevėžio „Aidas“. Tris įvarčius pelnė V.Nutautas, po du kartus pasižymėjo S.Duličius ir taip pat ekipoje debiutavęs Dainius Zigmantavičius. Visgi, įspūdingiausią įvartį šiame sezone pasiekė S.Duličius, kuris kamuolį į varžovų vartus pasiuntė tiesiai nuo kampinės vėliavėlės.


Po tokių rungtynių, trys turai buvo tiesiog „tušti“, kai pasiektas vos vienas taškas. Gargžduose 2:4 pralaimėta „Bangai“ (S.Bradauskas 1, Ruslanas Kirsanovas 1), namuose su Visagino „Interu-AE“ sužaista taikiai – 1:1 (0:0), o vienintelį įvartį pasiekė V.Nutautas bei Kėdainiuose 0:2 pralaimėta „Chemikui“. Visgi, pirmojo rato pabaigoje „trinktelėta durimis“ ir namuose pasiekta dar viena įspūdinga pergalė, kai net 7:0 sutriuškinta Vilkaviškio FK. Šiame mače „siautė“ V.Nutautas, įmušęs 4 įvarčius, po vieną pridėjo S.Duličius, G.Jasilionis ir M.Liaudanskas.


Paskutinėse pirmojo rato rungtynėse Plungėje atsilaikyta prieš „Robotą“ – lygiosios 0:0.


Dvyliktoji vietą po šio rato žaidėjų netenkino. Komandą labai sustiprino Saulius Čėsna, kuris ėmėsi puolėjo darbo – mušti įvarčius. Jam ėmė talkinti nuo antrojo rato pradėjęs rungtyniauti Jevgenijus Medvedevas, kuris su savo broliu Genadijumi ėmėsi tikslų įgyvendinimo. Antrasis ratas pradėta  namų pergale prieš Kauno „Volmetą“ – 1:0. Susitikimo pabaigoje pasižymėjo R.Kirsanovas. Vėliau du J.Medvedevo įvarčiai atnešė lygiąsias sostinėje prieš „Andą-Poloniją“ (2:2). 18 ture atsirevanšuota Alytaus ekipai, kuri Dzūkijoje įveikta 1:0, o įvartį pasiekė S.Čėsna.


Kitame ture jonaviečiai savoje aikštelėje  patyrė apmaudų pralaimėjimą, kai 1:2 buvo nusileista Kretingos „Minijai“. Pirmojo kėlinio pabaigoje rezultatą nuo 11 m žymės sušvelnino S.Duličius.


20 ture jonaviečiai nuvyko į Salantus ir pasiekė nesunkią pergalę, kai 4:0 nušlavė „Salantą“. Po įvartį pelnė S.Bradauskas, S.Duličius (11 m), S.Čėsna, D.Zigmantavičius.


Skaudžiausia nesėkmė „Azotą“ ištiko kitame ture. Telšiuose triuškinančiai buvo pralaimėta „Masčiui“ rezultatu 0:4.


Nesėkmių serija pratęsta 22 ture. Namuose 1:2 pripažintas Ukmergės“ Mūšos“ ekipos pranašumas. Paguodos įvartį pasiekė G.Jasilionis.


Ilga kelionė į Naująją Akmenę nebuvo beprasmė, nes 23 turo rungtynės prieš „Cementininką“ pasiekta pergalė, nors ir kukliu rezultatu 1:0. Vėl pasižymėjo S.Čėsna.


Šis futbolininkas dar dvejuose iš eilės turuose pelnė po įvartį, bet mačų baigtys buvo skirtingos. Paguodos įvartį Saulius pelnė susitikime Šiauliuose, kai 1:2 pralaimėta „Taurui“, tačiau kitose rungtynėse Panevėžyje prieš „Aidą“, jo smūgis buvo pergalingas (1:0).


26 ture jonaviečiai ne tik iškovojo taip reikalingą p pergalę, bet ir atėmė brangius taškus iš prizininke tapusios Gargždų „Bangos“. Savoje aikštelėje „Azotas“ parklupdė šią komandą rezultatu 3:2 (1:1), o po įvartį pelnė abu broliai (J. ir G.Medvedevai) bei nuo 11 m žymės pasižymėjo Šarūnas Urbutis.


Kitame ture iš Visagino pergalės atsivežti nepavyko. Pralaimėta 0:1.


Visgi, savo padėtį turnyrinėje lentelėje „Azotas“ stipriai pagerino per paskutinius tris turus, kai buvo pasiektos visos pergalės. Namuose po sėkmingo pirmojo kėlinio 2:1 (2:0) nugalėtas Kėdainių „Chemikas“ (abu įvarčius pasiekė J.Medvedevas), o Vilkaviškyje po rezultatyvios ir permainingos kovos 4:3 parklupdyta Vilkaviškio futbolo komanda. Vėl aikštelėje siautėjo J.Medvedevas, įmušęs net 3 įvarčius. Vieną pridėjo S.Čėsna.


Paskutiniajame ture (30) nepalikta šansų Plungės „Robotui“ ir ši ekipa Jonavoje nugalėta rezultatu 3:1 (2:0). Vėl įvartį įmušti pavyko J.Medvedevui, po kartą varžovų vartininką nuginklavo ir S.Čėsna bei D.Zigmantavičius.


Galutinėje lentelėje „Azotas“ užėmė 8 vietą ir šešiolikos dalyvavusių komandų.


Turnyrinė lentelė po 30 rungtynių:


 1 Mūša  19   5  61-25  44
 2 Interas-AE   17  7  6  47-21  41
 3 Banga  17  7  6  43-19  41
 4 Chemikas  16  7  7  46-25  39
 5  Minija  16  5  9  37-26  37
 6  Robotas  13  8  9  58-32  34
 7  Mastis  12  8  10  62-37  32
 8  Azotas  13  6  11  51-41  32
 9  Volmeta  15  2  13  40-33  32
 10  Daisotra  11  5  14  45-40  27
 11  Cementininkas  9  9  12  39-42  27
 12  Andas-Polonija  10  6  14  36-46  26
 13  Aidas  9  7  14  40-53  25
 14  Tauras  8  6  16  44-57  22
 15  Vilkaviškio FK  7  2  21  24-72  16
 16  Salantas  2  1  27  7-111  5

P.S. Už pergalę - 2 taškai, lygiosios - 1 taškas.


Jonavos „Azotas“ komandai 51 įvartį sezone mušė šie žaidėjai:


J.Medvedevas 9 (tik antrajame rate)

V.Nutautas 8 (tik pirmajame rate)

S.Čėsna 7 (tik antrajame rate)

S.Duličius 7

D.Zigmantavičius 4

M.Šaučiūnas 4 (tik pirmajame rate)

S.Bradauskas 3

G.Jasilionis 3

R.Kirsanovas 2

M.Liaudanskas 1

D.Regelskis 1

Š.Urbutis 1Rezultatyviame lygiųjų ir rekordiniame čempionate – šeštoji vieta (1994-1995 m.)


Trečiasis sezonas, kai joje rungtyniauja Jonavos futbolo komanda. Tačiau 1994 metai – permainų metai. Iki šiol miesto komandą rėmusi „Azoto“ trąšų gamykla pakeitė savo pavadinimą į „Achema“. Tuo būdu pasikeitė ir komandos pavadinimas, tačiau prie jo pridėtas ir dar vienas žodis – „Lietava“. Tad nuo 6-ojo turo iš „Azotas“ tapo „Achema-Lietava“.


Čempionate dviem ratais vėl grumėsi 16 komandų: Vilniaus „Žalgiris-EBSW II“ (pirmajame rate buvo „Geležinis vilkas“), Tauragės „Tauras-Karšuva“, Kėdainių „Chemikas“, Kretingos „Minija“, Plungės „Babrungas“ (nuo 7 turo pakeitė pavadinimą, buvo „Robotas“), Telšių „Mastis“, Kauno „Volmeta-KKI“ (nuo antro rato pakeitė pavadinimą, buvo „Volmeta“), Alytaus „Daisotra“, Naujosios Akmenės „Cementininkas“, Vilniaus „Andas“, Panevėžio „Ekranas-2“ (nuo antro rato pakeitė pavadinimą, buvo „Aidas“), Vilniaus „Lokomotyvas“, Kauno „Kaunas-2“ (nuo 23 turo pakeitė pavadinimą, buvo „WDB“), Klaipėdos „Joginta“, Šiaulių „Logika-Klevas“ (nuo antrojo rato pakeitė pavadinimą, buvo „Logika“), Jonavos „Achema-Lietava“.


Prie Jonavos „Achema-Lietava“ komandos prisijungė nemažas būrys jaunų perspektyvių futbolininkų, kurie dar praėjusiame sezone debiutavo miesto reprezentacinėje komandoje.


Sezono pradžia „Achema-Lietava“ ekipai klostėsi sėkmingai. Pirmosiose rungtynėse namuose nugalėta Kauno „Volmeta“ rezultatu 2:0 (1:0). Įvarčius pasiekė S.Čėsna ir R.Kirsanovas.


Antrajame ture pratęsta pergalinga serija ir Kaune buvo įveikta dar pavadinimo nepakeitusi „WDB“ komanda. Po S.Bradausko ir D.Zigmantavičiaus įvarčių pergalė pasiekta rezultatu 2:1.


Tačiau tai buvo tik sezono startas. Toks pergalingas žaidimas stabtelėjo. Trečiajame ture jonaviečiai namuose 1:2 (0:2) turėjo pripažinti Alytaus „Daisotros“ (R.Kirsanovas), o ketvirtajame – Naujojoje Akmenėje – „Cementininko“ pranašumą (0:1).


Visgi, iš lėto, bet žaidimas vėl įgavo pagreitį. Namuose pagaliau pasiekta ir pirmoji įspūdingesnė pergalė – 4:1 sutriuškinta Kretingos „Minija“. Po įvartį įmušė D.Bagdonas, R.Kirsanovas, S.Duličius ir a.a. A.Strebeika.


Šeštajame ture jonaviečiai vėl suklupo žaisdami savų žiūrovų akivaizdoje, kai netikėtai 0:2 nusileido Vilniaus „Ando“ vienuolikei. Banguotas žaidimas tęsėsi ir toliau. Kitame ture „Achema-Lietava“ vėl „ant bangos“ ir Panevėžyje 3:2 (1:0) nugali „Aido“ ekipą, kuri vis dar buvo nepakeitusi pavadinimo. Etatinis 11 m baudinių realizuotojas S.Duličius dar kartą pasižymi nuo šios žymės, dar po įvartį pridėjo J.Medvedevas ir D.Zigmantavičius.


Po šios pergalės atėjo „juodasis“ laikas, kai triuškinančiai buvo pralaimėtos dvejos iš trijų paskutinių rungtynių. Savoje aikštelėje jonaviečiai buvo pažeminti Klaipėdos „Jogintos“ jaunųjų futbolininkų, kai pralaimėta net 1:7 (0:4)! Paguodos įvartį pelnė J.Medvedevas. Sekančiame ture sostinėje „tik“ 0:1 nusileido „Lokomotyvui“, nes Jonavos futbolininkų laukė dar vienas siaubingas savaitgalis. Ir vėl namuose dar didesniu rezultatu 2:9 (0:3)!!! pralaimėta tuo metu galingai atrodančiai Vilniaus „Žalgiris-EBSW II“ vienuolikei, kurios sudėtyje rungtyniavo ne viena garsi busimoji Lietuvos futbolo žvaigždė. Šiame mače po įvartį įmušė J.Medvedevas ir Ruslanas Fiodorovas.


Nesėkmių seriją baigta buvo vienuoliktajame ture, Šiauliuose 0:1 pralaimint „Logikai“.


„Achema-Lietava“ atsitiesė 12-ajame ture, kai savoje aikštelėje po atkaklios kovos 2:1 (1:1) įveikta Tauragės „Tauras-Karšuva“ komanda. Po sykį šiose rungtynėse pasižymėjo R.Fiodorovas ir S.Čėsna.


Tai buvo pirmasis žingsnis sėkmingos pirmojo rato baigties. Komanda ėmė „skinti“ pergales. Kėdainiuose buvo  sutriuškintas „Chemikas“ – 4:0 (J.Medvedevas 3, S.Čėsna 1 įvartis), Plungėje be didesnio vargo 3:1 įveiktas „Babrungas“, kuris vėl nesugaudė įsibėgėjančio J.Medvedevo, kuris ir įmušė visus tris įvarčius.

Paskutinėse pirmojo rato rungtynėse buvo pasiektos lygiosios Telšiuose. Su „Masčiu“ sužaista 1:1 ir įvartį jonaviečiams pasiekė Šarūnas Urbutis.


Kaip pirmąjį, taip ir antrąjį ratą „Achema-Lietava“ pradėjo dvejomis pergalėmis. Pirmajame mače namuose 2:1 (1:1) įveiktas Šiaulių „Logika-Klevas“ (po įvartį įmušė Š.Urbutis (11 m) ir J.Medvedevas, o antrosiose net 3:0 (1:0) nugalėtas sostinės „Lokomotyvas“. 2 įvarčius įmušė S.Duličius ir sykį pasižymėjo S.Čėsna.


Šis futbolo sezonas „Achema-Lietava“ ekipa buvo labai rezultatyvus, bent praleidžiant įvarčius į savus vartus. 18 ture ir vėl košmariškas rezultatas. Tauragėje pažeminimas, 1:6 (1:4) pralaimint „Tauras-Karšuva“ vienuolikei. Jonaviečių gretose pasižymėti pavyko S.Čėsnai.


Po šios nesėkmės atėjo laikas daug sėkmingesniam žaidimui. Net šešeriose rungtynėse iš eilės varžovai buvo nuskriausti arba rungtynės baigdavosi lygiosiomis.


Namuose su Kėdainių „Chemiku“ sužaista nulinėmis lygiosiomis (0:0), o Kretingoje 3:1 (1:0) įveiktas „Minijos“ futbolininkų pasipriešinimas. Po įvartį pelnė J.Medvedevas, S.Čėsna ir Darius Bagdonas. Jau 21-ajame ture – dar viena pergalė. Po atkaklios kovos įveikta Kauno WDB komanda (1:0). Pasižymėti pavyko G.Medvedevui.


Kaip dažnai būdavo, sezono pabaigoje iš tolesnių miestų komandos taip ir neatvykdavo į varžybas. Taip atsitiko ir 22-ajame ture, kai į Jonavą neatvyko Plungės futbolininkai. Aišku, „Achemai-Lietavai“ buvo įskaityta techninė pergalė (3:0).


Itin rezultatyviai jonaviečiai namuose pradėjo mačą su Telšių „Masčiu“. Pirmajame kėlinyje abi ekipos pasikeitė po 2 įvarčius (2:2), tačiau rungtynės ir baigėsi tokiu rezultatu. Iš 11 m baudinio vieną įvartį pelnė Š.Urbutis ir vieną pridėjo S.Čėsna.


Dar vienos jonaviečių nulinės lygiosios buvo užfiksuotos Alytuje su „Daisotros“ futbolininkais.


Po tokio jėgų antplūdžio, kažkada buvo laikas ir sustoti. Juos pristabdė Vilniaus „Andas“. Sostinėje apmaudžiai pralaimėta 2:3 (2:2). Vėl eilinį savo įvartį įmušė J.Medvedevas ir sykį kamuolį į varžovų vartus pasiuntė D.Zigmantavičius.


Neįtikėtinos ir pačios įspūdingiausios rungtynės vyko Jonavoje, kai 26-ojo turo mačą žaidė „Achema-Lietava“  ir Naujosios Akmenės „Cementininkas“. Tai buvo tiesiog Lietuvos rekordas. Per rungtynes komandos įmušė 12 įvarčių, bet jos pasibaigė rekordinėmis lygiosiomis – 6:6!!! Tačiau, sunku patikėti, kaip galima po pirmojo kėlinio pirmaujant net 6:2, antrajame visiškai „paleisti“ rungtynes ir pasiekti tik lygiąsias, nors galėjo būti net ir pra laimėjimas. Paskutinėmis minutėmis svečiai neišnaudojo dėkingų progų pasižymėti. Tris įvarčius šiame mače pasiekė J.Medvedevas, po sykį pasižymėjo S.Duličius, R.Kirsanovas ir S.Čėsna.


Sezono pabaigoje „Achema-Lietava“ galėjo ir pakovoti dėl aukštesnės vietos nei šeštoji, bet paskutiniosiose rungtynėse patyrė keletą skaudžių nesėkmių. Kaune pralaimėta „Volmeta-KKI“ – 0:1 bei namuose Panevėžio „Ekranui-2“ – 2:3 (0:1). Po įvartį įmušė S.Čėsna ir S.Bradauskas.


Visos viltys pakilti aukščiau žlugo priešpaskutiniame ture, kai sostinėje 1:3 (1:2) buvo pralaimėta „Žalgiris-EBSW II“ ekipai. Vienintelį įvartį pasiekė S.Bradauskas.


Ir tik jau nieko nelemiančiose rungtynėse buvo trinktelėta durimis ir sezonas, kaip pradėtas, taip užbaigtas pergale. Po taiklių Š.Urbučio ir S.Čėsnos smūgių, uostamiestyje 2:0 palaužtas „Jogintos“ klubas.


Po 30 sužaistų rungtynių turnyrinė lentelė atrodė taip:


 1  Žalgiris-EBSW II 22   5 70-17  47 
 2  Lokomotyvas-LTS 18 8  4  59-16 44
 3  Mastis 17  5  50-20 42 
 4  Tauras-Karšuva 15   6  9 50-41  36
 5  Volmeta-KKI 13 10   7  29-19 36
 6  Achema-Lietava 13  5  12  50-56 31 
 7  Kaunas-2  9  12  9  22-25 30
 8  Daisotra  10  10  10  29-24 30
 9  Logika-Klevas  9  11  10  24-33 29
 10  Chemikas  9  9  12  27-37 27 
 11  Joginta  8  10  12  30-38 26
 12  Cementininkas  8  9  13  29-47 25
 13  Ekranas-2  7  10  13  33-51 24
 14  Andas  6  10  14  29-48 22
 15  Minija  5  9  16  30-59 19
 16  Babrungas  3  6  21  15-45 12

P.S. Už pergalę 2 taškai, lygiosios - 1 taškas.


Šiame 1994-1995 metų futbolo sezone „Achemai-Lietavai“ 50 įvarčių įmušė:


J.Medvedevas 16

S.Čėsna 10

S.Duličius 5

R.Kirsanovas 4

Š.Urbutis 4

D.Zigmantavičius 3

D.Bagdonas 2

S.Bradauskas 2

R.Fiodorovas 2

G.Medvedevas 1

A.Strebeika 1


Ketvirtasis sezonas neįspūdingas – dešimtoji vieta (1995-1996 m.)

 

Šiame Lietuvos futbolo sezone įvyko permainų ir iki šiol pirmoji lyga buvo pervadinta į antrąją, nes pagal pajėgumą aukščiausia lyga tapo pirmąja. Šiame sezone permainų įvyko ir Jonavos futbole, kai pirmajame rate miestą atstovavo „Achema-Lietava“, o nuo antrojo rato komanda jau vadinosi „Lietava“, nes „Achema“ jau neberėmė miesto futbolo komandos.

Antrosios lygos čempionate sumažėjo ir dalyvaujančių komandų skaičius. Tarpusavyje varžėsi 13 komandų (Jonavos „Lietava“, Kauno „Ranga-Politechnika“, Visagino „Interas-AE“, Kėdainių „Nevėžis-Fostra“ (pirmajame rate buvo „Chemikas“), Šilutės „Laisvė“, Alytaus „Daisotra“, Šiaulių „Klevas-Sakalas-2“, Kauno „Volmeta-KKI“, Marijampolės „Sūduva“, Vilniaus „Andas“, Kauno „Kauno jėgeriai“ (pirmajame rate buvo „Kaunas-2“), Kaišiadorių „Savingė“, Kretingos „Minija“), kurios rungėsi dviem ratais.


Tačiau šis čempionatas buvo tiesiog sugadintas! Pirmenybėse turėjo įprastai dalyvauti 16 komandų. Būtent toks skaičius ir pradėjo čempionatą, bet jį baigė tik 13 ekipų. Įpusėjus pirmajam ratui iš čempionato pasitraukė net 3 vienuolikės, todėl jų sužaistos rungtynės ir visi rezultatai buvo anuliuoti. Pasitraukti iš čempionato nusprendė Klaipėdos „Klaipėda-2“, Panevėžio „Ekranas-2“ ir Naujosios Akmenės „Cementininkas“.


Jau sezono starte dar save vadinusi „Achema-Lietava“ patyrė nokdauną, kai Kaune net 1:8 patyrė pažeminimą nuo „Ranga-Politechnika“ komandos, kurios gretose J.Rubinskas įmušė net 4 įvarčius. Paguodos įvartį (57 min.) pelnė Š.Urbutis (1:5).


Po tokio „šalto dušo“ Jonavos futbolininkai atsitiesė jau antrajame ture, kai namuose susitiko su Kaišiadorių „Savingės“ ekipa. Įdomus faktas buvo užfiksuotas šiame susitikime. Iki 78 min. rezultatas vis dar buvo 0:0, tačiau per likusias dvylika minučių komandos pelnė net 5 įvarčius. Jonaviečiai 78 ir 80 min. po a.a. Sigito Rimavičiaus dviejų įvarčių pirmavo, bet greitai varžovai rezultatą net išlygino. Visgi, paskutinėmis rungtynių sekundėmis pergalingą įvartį pasiekė S.Bradauskas. Pergalė pasiekta rezultatu 3:2 (0:0).


P.S. Ši Jonavos „Lietavos“ futbolo klubo istorija buvo ruošiama 2011 metų pabaigoje, todėl kai kurių žaidėjų jau nebuvo gyvųjų tarpe...


Būtent dabar galima apibūdinti vieną statistinį faktą, kaip labai stebinantį. Šio čempionato trečiajame ture jonaviečiai namuose pratęsė pergalingą žaidimą ir nors mačo eigoje 0:1 atsiliko nuo Visagino „Intero-AE“ ekipos, bet 67 min. rezultatą išlygino a.a. A.Strebeika, o 85 min. pergalę komandai atnešė taiklus a.a. S.Rimavičiaus smūgis. Abiejų šių futbolininkų nėrą tarp gyvųjų.


Atrodė, kad po sekančio turo „Achema-Lietava“ bus reali kandidatė pakovoti dėl prizinės vietos, nes Kaune 1:0 sugebėjo palaužti „Volmeta-KKI“. Pačioje rungtynių pabaigoje (87 min.) vėl pasižymėjo a.a. S.Rimavičius.


Po tokių pergalių, savoje aikštelėje Jonavos futbolininkai netikėtai 0:1 nusileido Šilutės „Laisvės“ vienuolikei. Tačiau šeštajame ture vėl namuose reabilitavosi ir 3:1 įveikė „Kauno jėgerių“ futbolininkus. 25 min. pasižymėjo Š.Urbutis, bet po dešimties minučių varžovai rezultatą išlygino. Visgi, pirmojo kėlinio pabaigoje 11 m baudinį realizavo Š.Urbutis, o 80 min. pergalingą tašką padėjo R.Kirsanovas.


Po šio mačo pergalės baigėsi ilgesniam laikui. Septintajame ture Alytuje 0:1 pralaimėta „Daisotrai“, o kitame ture Šiauliuose 1:3 (1:1) nusileista „Klevui-Sakalui-2“. Po S.Bradausko įvarčio (7 min.) jonaviečiai dar pirmavo, bet susitikimą teko pralaimėti.


Devintajame ture – dar viena nesėkmė. Jonavoje „Achema-Lietava“ 0:1 nusileido Kėdainių „Chemikui“.


Įvykus tokiai šios lygos permainai, jonaviečiai turėjo praleisti kelis turus, tačiau nuo antrojo rato viskas buvo pakoreguota pagal dalyvaujančių komandų skaičių.


Po tokių nesėkmių, „Achema-Lietava“ daug sėkmingiau pabaigė pirmąjį ratą. Jonavos futbolininkai iškovojo dvi pergales iš eilės. Namuose jonaviečiai po 85 min. R.Fiodorovo taiklaus smūgio, 1:0 įveikė Vilniaus „Andą“, o Kretingoje 3:2 (2:2) palaužė „Miniją“. Įpusėjus pirmajam kėliniui atrodė, kad Jonavos ekipa pasieks nesunkią pergalę, kai vieną po kito du įvarčius pasiekė S.Čėsna (18 ir 25 min.). Tačiau greitai, dar pirmajame kėlinyje rezultatas buvo išlygintas (36 ir 37 min.). Visgi, 59 min. pasižymėjo R.Fiodorovas ir „Achema-Lietava“ pasiekė pergalę.


Paskutinėse pirmojo rato rungtynėse Jonavos komanda Marijampolėje vėl minimalia persvara (0:1) pralaimėjo „Sūduvos“ komandai.


Tačiau pirmojo rato rezultatai buvo palyginti dar geri, nes antrajame rate Jonavos komanda tapo tik „Lietava“ ir rezultatai nedžiugino sirgalių. Buvo pralaimimos vienos rungtynės po kitų.


Penkioliktajame ture jonaviečiai vėl rezultatu 0:1 pralaimėjo Šilutėje, o sekančiame ture namuose po J.Medvedevo įvarčio (8 min.) pirmauta prieš alytiškius, bet mačas baigėsi taikiai (1:1).


Mačo pabaigoje du įvarčiai buvo praleisti ir rungtynėse prieš „Ranga-Politechnika“ komandą (0:2), o Visagine tiesiog neprilygo „Interui-AE“, pralaimėdami šiam klubui 0:3.


Ir tik 19-ajame ture galima buvo pasidžiaugti pirmąja pergale šiame rate, kai Kaišiadoryse 1:0 įveikė „Savinę“. Vienintelį įvartį pelnė J.Medvedevas (30 min.).


Vėliau „Lietava“ patyrė du skausmingus pralaimėjimus. Kaune nuo jėgerių pralaimėta 0:3, o savoje aikštelėje 1:2 nusileista Šiaulių „Klevui-Sakalui-2“. Pirmajame kėlinyje (41 min.) Dainius Ruseckas išvedė komandą į priekį, bet antroje žaidimo pusėje praleidę du įvarčius, mačą pralaimėjo.


21-ajame ture „Lietava“ rungtyniavo centriniame miesto stadione, kuriame rungtynes prieš Kretingos „Miniją“ stebėjo apie 500 žiūrovų. Šie nuvilti nebuvo, nes šiek tiek silpnesnė ekipa buvo įveikta rezultatu 3:0 (1:0). Po įvartį jonaviečiams pelnė: 25 min. D.Ruseckas, 53 min. J.Medvedevas ir 80 min. (11 m) D.Bagdonas.


Tai buvo paskutinė pergalė šiame sezone, nes kiti keturi susitikimai buvo pralaimėti: Kėdainiuose – „Nevėžiui-Fostrai“ 0:1, Vilniuje – „Andui“ 0:1, namuose – Marijampolės „Sūduvai“ 0:4 ir Kauno „Volmetai-KKI“ 0:2.


Po 24 sužaistų rungtynių turnyrinė lentelė atrodo taip:


 1  Ranga-Politechnika  17   4  3  62-19  55
 2  Interas-AE 16  5  3  36-6  53
 3  Nevėžis-Fostra 15   3  6  38-21  48
 4  Laisvė 14   4  6  35-30  46 
 5  Daisotra 12  6  6  39-20  42
 6  Klevas-Sakalas-2 10  8  6  24-14  38
 7  Volmeta-KKI 10  8  6   38-16  38
 8  Sūduva  9   4 11  35-37  31
 9  Andas  7  4 13  24-43  25
 10  Lietava  8  1 15   21-41  25
 11  Kauno jėgeriai  4  4 16  13-37 16 
 12  Savingė  4  3 17   18-48 15
 13  Minija  1  4 19   10-61  7 

  P.S. Nuo šio sezono futbole buvo įvesta ir nauja taškų skaičiavimo metodika. Už pergalę jau skiriami 3 taškai (buvo 2 tšk.), už lygiąsias - 1, už pralaimėjimą - 0 taškų.


Jonavos „Lietava“ čempionate užėmė tik dešimtą vietą ir įmušė 21 įvartį. Juos pelnė:

S.Rimavičius 4

J.Medvedevas 3

Š.Urbutis 3

S.Bradauskas 2

S.Čėsna 2

R.Fiodorovas 2

D.Ruseckas 2

D.Bagdonas 1

R.Kirsanovas 1

A.Strebeika 1


Lygoje rezultatyviausiai rungtyniavo S.Česnulis („Laisvė“) – 19, A.Blažys („Nevėžis-Fostra“) – 14 įvarčių.